Archiwa kategorii: Biologia

Uratowany jerzyk

ptak jerzykPatryk Busza i Oskar Grzegorz z klasy 8c podczas wakacji mieli niecodzienną przygodę, którą tak opisali:

,,Podczas jazdy rowerami z kolegą po Jarocinie, na drodze zauważyliśmy odwodnionego, małego ptaka jerzyka. Postanowiliśmy go napoić i nakarmić. Ptak niestety nie chciał ani pić, ani jeść. Postanowiliśmy zrobić mu legowisko, ponieważ punkty weterynaryjne były zamknięte. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zawieść go do naszej pani od biologii w nadziei, że coś poradzi . Zależało nam, żeby jerzyk przeżył. Ptak nie ułatwiał nam jazdy, ale dojechaliśmy cali na miejsce. Pani Małgorzata postanowiła nam pomóc i godnie zaopiekować się stworzeniem. Ostatecznie udało się ptaka uratować. Wniosek z tego jest taki, że trzeba pomagać zwierzętom w potrzebie”.

Jerzyki to niewielkie ptaki podobne do jaskółek. Większą część życia spędzają w locie. Skutecznie polują i zjadają komary, nawet do 20 000 sztuk dziennie. Każdy chciałby je mieć w swoim ogrodzie, czy na działce. Żadne inne ptaki nie mają równie krótkich tylnych kończyn.   W razie wylądowania na ziemi zdrowy osobnik jest w stanie ponownie poderwać się do lotu dzięki intensywnej pracy umięśnionych skrzydeł – jeśli jednak będzie chory lub osłabiony, może mu się to nie udać. Ptaki te jedzą i piją w locie, więc trzeba zapewnić im jedynie bezpieczne, chłodne miejsce i pozwolić nabrać sił.

Postawa chłopców godna pochwały. Pokazali wrażliwość i troskę o los ptaka. Pochylili się nad osłabionym, bezbronnym i wystraszonym stworzeniem. Podjęli działania w celu uratowania jerzyka.  Brawo chłopcy!

Aplikacje narzędziem do poznania przyrody podczas zajęć w terenie.

Uczniowie bardzo cenią sobie zajęcia terenowe w parku Radolińskich. Są to szczególne lekcje pozwalające wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Bliskość i atrakcyjność tego zielonego kompleksu stwarza wyjątkową okazję do pokazania dzieciom i młodzieży różnorodności form życia tam występujących. Tylko bezpośrednie obcowanie z naturą pozwala wzbudzić nie tylko szacunek i podziw,  ale też respekt dla różnych stworzeń.

20210623_090700

Rozwój technologii informatycznej spowodował pojawienie się wielu ciekawych aplikacji, które pozwalają rozpoznać poszczególne gatunki  organizmów  bez zabierania ze sobą papierowych, szkolnych wersji przewodników, co podczas pandemii na lekcjach biologii było u Uczniowie mieli jednak okazję rozpoznawać nazwy ptaków na podstawie nagrań ich odgłosów za pomocą aplikacji BirdNET.

20210623_175226

W ustalaniu nazw roślin i zwierząt sprawdziła się aplikacja Obiektyw Google oraz – Czyj to liść?

DSC08368

W zajęciach terenowych brali udział uczniowie z klas 5-8,

Zajęcia takie wymagają dużej dyscypliny i zaangażowania ze strony uczniów. Tylko wtedy dają satysfakcję i na długo pozostają w pamięci.

20210623_175353

Podczas wakacyjnych wędrówek dzięki różnym aplikacjom łatwo można poznać wiele ciekawych stworzeń, co pozwala zdobyć więcej informacji o ich życiu i wymaganiach, czego wszystkim miłośnikom natury pozostaje życzyć.

 

 

 

Ptaki na lekcjach biologii.

bocian

Trwa okres godowy ptaków. Piękne odgłosy można usłyszeć nie tylko w parkach, ogrodach, czy lasach. Na ich podstawie można rozpoznać nazwy gatunkowe tych interesujących skrzydlatych stworzeń. Uczniowie klas szóstych mieli okazję wykorzystać wiedzę informatyczną na lekcjach biologii do zaprojektowania slajdu z wybranym gatunkiem ptaka. Wyszukiwali fotografie ptaków, redagowali krótką notatkę oraz zamieszczali link z odgłosami. Dzięki takim prezentacjom każdy zainteresowany może lepiej poznać życie  ptaków i rozpoznać je po ich wspaniałym śpiewie. Poniżej efekt pracy uczniów z klasy 6 d.

Prezentacja PTAKI POLSKI kl 6 D

Prezentacje podsumowaniem lekcji biologii w klasach siódmych i ósmych.

zielona planeta large_Zdrowy-styl-zycia-Zasady-zdrowego-zywienia-zestaw-plansz-A3-plus-plyta-CD

Wkrótce wakacje, pora na podsumowanie nauki biologii. Uczniowie klas siódmych, wykonywali prezentację na temat zasad zdrowego stylu życia. Celem pracy było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne w życiu jest dbanie o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne oraz analizowanie swoich prozdrowotnych postaw. Uczniowie pod kątem własnych doświadczeń przedstawiali znaczenie zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia. Zwracali uwagę na rolę właściwego wypoczynku, dobrej organizacji dnia i snu w walce ze stresem. Pokazywali własne zainteresowania i pasje, które są doskonałą alternatywą na ograniczenie kontaktu z multimediami. Ostrzegali także przed zagrożeniami związanymi z Internetem i używkami. Najciekawszą prezentację wykonała Eliza Szulc z klasy 7b oraz Jasiu Siejak z 7a.

Prezentacja Eliza Szulc 7b

Zdrowy zdrowy tryb życia Siejak Jasiu 7a

Uczniowie klas ósmych zmagania z biologią zakończyli prezentacją związaną ze sposobami ochrony środowiska w swoich rodzinach. Jest to bardzo ważny problem, o którym trzeba często rozmawiać, aby uczniowie zrozumieli, że nasze  życie w dużej mierze zależy od zasobów przyrody: czystego, nieskażonego powietrza, wody i gleby. Dlatego warto o tym pamiętać i żyć proekologicznie, co nie jest trudne.  Wystarczy dobry przykład i chęci. Uczniowie przedstawiali działania proekologiczne w swoich rodzinach, często udokumentowane własnymi fotografiami ze wskazaniem słabych i mocnych stron.Na wyróżnienie zasługuje praca Jagody Walczak z klasy 8b i Piotra Pietrasa z klasy 8a.

Ochrona środowiska Jagoda Walczak 8b

Prezentacja ochrona środowiska Pietras Piotr 8a

 

Plazmoliza, deplazmoliza………..

 

Co się dzieje z komórką roślinną w roztworze soli?  Czy posypywanie ulic solą szkodzi zatem roślinom? Czy można zobaczyć ziarna skrobi, poruszające się chloroplasty w komórce oraz pierwotniaki w kropli wody? W jaki sposób pęd ziemniaczany radzi sobie w  ciemnym  labiryncie z odnalezieniem drogi do światła? Który ziemniak wygra i będzie najszybszy? Na te i inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas zajęć rozwijających uzdolnienia biologiczne uczniów klas szóstych w bieżącym roku szkolnym.

Dziewczęta i chłopcy chętnie uczestniczyli w naszych wspólnych spotkaniach. Oprócz obserwacji i doświadczeń na poziomie komórkowym, rozpoznawaniem występujących w najbliższej okolicy roślin i zwierząt, w tym pomników przyrody w parku Radolińskich, wykonaliśmy ekologiczne ( z odpadów, plastikowych butelek) karmniki dla ptaków.

Cóż, śnieżnej i srogiej zimy nie było, ale częstujące się nasionami ptaki, stanowiły doskonałą okazję do ich obserwacji. Wyjaśniliśmy sobie też, dlaczego nie wolno dokarmiać kaczek, zwłaszcza białym pieczywem, co niestety nagminnie ma miejsce nad stawem w parku.

Niestety pandemia koronawirusa  pokrzyżowała nam plany wycieczkowe do lasu , gdzie chcieliśmy obserwować kumaki nizinne w okresie ich godów. Miejmy jednak nadzieję, że nadrobimy zaległości w nowym roku szkolnym.

Kolorowe kwiaty

Kolorowe kwiaty – doświadczenia i obserwacje biologiczne.
Dzieci lubią kolorowanki. Tym razem piątoklasiści zamiast kredek i papieru zastosowali wodę z barwnikiem oraz żywe rośliny. Tworzyli bajkowe, niepowtarzalne, barwne kwiatuszki, jednocześnie poznając transportującą funkcję łodygi.
Pomagając rodzicom w pieleniu ogródka, uważnie przyglądali się chwastom, rozpoznawali ich nazwy oraz rozróżniali ich palowe i wiązkowe systemy korzeniowe.

Jan Klauza, klasa 5d – opis doświadczenia: Jan_Klauza 5d kwiat

Michał_Wyrwiński 5d kwiatfot. Michał Wyrwiński, klasa 5d

Czytaj dalej

Chrońmy ptaki!

  • Ptaki są ważnym elementem w ekosystemach, ich piękny godowy śpiew pozytywnie wpływa na psychikę człowieka, łagodzi stres  oraz poprawia nastrój.​

  • Trwa okres lęgowy ptaków, budowanie gniazd, wysiadywanie jaj i opieka nad pisklętami. Dla prawidłowego ich rozwoju niezbędna jest woda, której obecnie w Polsce jest deficyt.​

  • Z inicjatywą ochrony środowiska i ptaków wyszli uczniowie naszej szkoły, poprzez smodzielne budowanie i wystawianie w swoich ogrodach, na balkonach, działkach, a nawet na oknach, pomysłowych poidełek ze świeżą wodą dla skrzydlatych przyjaciół .​

  • Zachęcamy do obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji wykonanej przez uczniów klas 5-8 pod opieka Pani Małgorzaty Kniat.
  • Prezentacja