Archiwa kategorii: Biblioteka

biblioteka

2d na zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej

zajęia czytelnicze 2d Jak powstaje ksiązka12 marca 2021r. klasa 2d uczestniczyła w zajęciach na temat: „Jak powstaje książka?”  Uczniowie obejrzeli film obrazujący kolejne etapy jej powstawania, a następnie rozwiązali krzyżówkę. Utrwaliła ona nowo poznane wiadomości. Następnie drugoklasiści musieli we właściwej kolejności ułożyć rysunki ilustrujące proces tworzenia książki. Na koniec uczniowie otrzymali elementy, z których mieli wykonać zakładkę.

Czytaj dalej

WYNIKI szkolnego etapu Konkursu „PIĘKNEGO CZYTANIA”

cz1

WYNIKI  szkolnego etapu Konkursu „PIĘKNEGO CZYTANIA”

miejsce

Nazwisko i imię ucznia

klasa

wychowawca

 

UCZNIOWIE KLAS DRUGICH

1

Kozioł Wojciech

2b

 1. Baranek – Wiecha

2

Tomaszewska Lena

2a

W. Radziejewska

3

Drygała Urszula

2d

K. Obarska

 

UCZNIOWIE KLAS TRZECICH

1

Gola Mikołaj

3a

M. Bednarek

2

Wyrwiński Krzysztof

3c

I. Rabczewska

3

Regulska Maria

3a

M. Bednarek

 

UWAGA:  W szkolnym etapie wzięło udział 32 uczniów. Do etapu gminnego zostały zgłoszone osoby, które zajęły w naszej szkole I miejsce.  Uczniowie ci są zobowiązani zgłosić się  (wraz z wyznaczonym opiekunem) do udziału w konkursie, który odbędzie się  28 kwietnia 2020r.  w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie, o godz. 13.00.

GRATULUJMY !!!

Św. Andrzeju, daj znać, co się z nami dziać ?

29 listopada br., niby piątkowy zwykły dzień, ale czy na pewno? Otóż nie! W bibliotece szkolnej od samego rana, każdy kto był w jej pobliżu, mógł sobie powróżyć. A co było ?

 • Kubki przyszłości – pod nimi znajdowały się ukryte rekwizyty, z których każdy miał swoją moc (ptasie piórko, obrączka, ziarenko pieprzu, muszelka, cukierek…);
 • Wróżenie przyszłości z kart;
 • Wróżba z butamiosoba, której but pierwszy przekroczy próg jako pierwszy z grupy  wejdzie w zawiązek małżeński;
 • Wróżba ,,Kim będę” – a więc, kim zostaniesz w przyszłości;
 • Numerologia, która jest najstarszą wiedzą magiczną, z daty urodzenia można bowiem odczytać cechę charakteru danej osoby;
 • Wróżba ,,Mowa kwiatów”;
 • Wróżba - ,,Imiona”trafione imię może oznaczać imię przyszłej żony, męża lub osoby, którą  poznamy w nadchodzącym roku.

Ale to nie wszystko, tradycją andrzejkowych wróżb jest lanie wosku. Niewiele osób wie, że na początku tego zwyczaju w grę wchodził stopiony ołów, który ponoć najskuteczniej prognozował przyszłość, gdy pochodził z ramek do kościelnych witraży. Z biegiem czasu coraz trudniej było o ten metal, a topienie ołowiu i bezpieczne wylewanie go na zimną wodę było pracochłonne i dość niebezpieczne. Dlatego rolę ołowiu przejął pachnący wosk pszczeli….albo… całkiem zwykły…

Mało tego, żeby wszystko się spełniło każdy uczestnik musiał zdmuchnąć całą zawartość soli z kartki, a także celnie wrzucić grosik do miski z wodą.

dmuchanie soli       o czym marzysz

 

Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

 1. ICIM czynne jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej (czytelni).
 2. Praca przy komputerze jest możliwa po otrzymaniu zgody nauczyciela-bibliotekarza.
 3. Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać się do zeszytu czytelni.
 4. Przy jednym stanowisku mogą pracować maksymalnie 2 osoby.
 5. W przypadku dużej liczby chętnych do korzystania z ICIM czas pracy przy komputerze może być ograniczony. Czytaj dalej

IMPREZY W BIBLIOTECE

3 zajęcia relaksacyjne po głośnym czytaniuKLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI  - Dwa razy w miesiącu uczniowie młodszych klas są uczestnikami spotkania z ciekawą książką. Za każdym razem poznają innych jej bohaterów, rozwiązują rebusy, krzyżówki, a także wykonują prace plastyczne. Zajęcia te mają służyć promocji nowości książkowych i rozwijaniu motywacji czytelniczych.

Akcja „Podaruj wiersz”

15 akcja PODARUJ WIERSZ„PODARUJ WIERSZ” bliskiej lub samotnej osobie, bo „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…” („Śpieszmy się” – Jan Twardowski). Każdy (Duży czy Mały) mógł napisać własny wiersz lub sięgnąć do tomiku dowolnego poety, pięknie go przepisać na gotową kartkę z papeterii oraz podać go wybranej osobie (tak jak to kiedyś  czynił polski poeta Zbigniew Herbert).

Nauczyciele bibliotekarze polecają Wam na długie wieczory

„Pierwsze spotkanie” Moka – Kinra Girls to bestsellerowa seria dla dziewcząt w wieku 6-12 lat.

1Tom 1. Pięć dziewczynek, każda pochodząca z innej części świata, spotyka się                             w międzynarodowej Akademii Bergstroema. W nowej szkole rozwijają swoje talenty i poznają kulturę innych krajów. Co najważniejsze, daleko od domu znajdują przyjaciółki na całe życie… Autorka serii, znana francuska pisarka Moka tworzy głównie dla dzieci i młodzieży. Napisała ponad 80 książek, a przetłumaczono je na 14 języków. Jak sama powtarza, uwielbia opowiadać historie.

Czytaj dalej