Archiwa kategorii: Język polski

V Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Noc z Ikarem”

noc z ikaremNOC Z IKAREM
Nasza szkoła zorganizowała 2 grudnia 2016 roku V Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Noc z Ikarem”. Proces twórczy młodych poetów rozpoczął się już podczas udziału w grupach warsztatów polonistycznych: o relacjach – prowadzonych przez Beatę Włoch, na temat bogacenia słownictwa – przygotowanych przez Beatę Tomczak oraz z zakresu rymów i frazeologizmów – przygotowanych przez pomysłodawczynię tego zdarzenia, Teresę Domagałę – Szymczak. Utwory, z założenia poetyckie, Anna Kubiak zamieściła na portalu Facebook, gdzie można wyłonić najlepszy, zdaniem lajkujących, wiersz.
Tegorocznej „Nocy z Ikarem” powstało ponad trzydzieści wierszy poświęconych miłości ojcowskiej Dedala. Zainteresowani poezją mogą oddać swój głos na FB „Noc z Ikarem” do 12 grudnia b.r.

Noc muzeów w Śmiełowie

noc muzeówNoc w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie spędzili uczniowie Kółka Polonistycznego z opiekunką Teresą Domagałą- Szymczak. Spacerowali po klasycystycznym gmachu i po ogródku Zosi. Obejrzeli film o grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Wysłuchali koncertu Piotra Kajetana Matczuka z zespołem Piramidy i pięknej poezji w wykonaniu aktora Wojciecha Wysockiego. Wiedzą, co robił Sienkiewicz w muzeum Mickiewicza. Żałują, że taka noc jest tylko jedna w roku.

Sukces pierwszoklasistów!

20160310_112752Uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 5 zdobyli prestiżowe miejsce na podium w powiatowym konkursie recytatorskim pt. „Cuda natury”. Uczeń klasy 1d Piotr Paluszkiewicz zajął pierwsze miejsce deklamując wiersz Jana Sztaudyngera pt. „Nie trzeba w lesie klnąć”, zaś jego rówieśniczka Julia Karcz z klasy 1b wyrecytowałą trzecie miejsce. Na zdjęciu laureatom towarzyszy przewodnicząca komisji pani Laura Paluszkiewicz. Zwycięzcom gratulujemy!!!