Archiwa kategorii: Język polski

100. rocznica Powstania Wielkopolskiego

powst wlkp 2017 2150100. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została uczczona cyklem zajęć polonistycznych. Uczniowie integracyjnej  klasy 6c napisali i wygłosili przemówienia poświęcone temu wydarzeniu historycznemu. Prześledzili wygląd umundurowania Polaków biorących udział w powstaniu. Opisali wygląd munduru powstańczego. Efekty poszukiwań przedstawili na forum klasy. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy autentycznym mundurze powstańca z 1918 roku. Przygotowali również prezentacje na temat osiągnięć nauki, techniki, gospodarki, kultury i olimpijczyków pierwszych lat niepodległej ojczyzny. Wspólnie odkrywali mało znanych im, choć jakże zasłużonych dla naszej ojczyzny  Polaków.
Cykl lekcji przygotowały i przeprowadziły polonistka Teresa Domagała- Szymczak i nauczyciel wspomagający Katarzyna Marciniak.

Przemówienie VIc

opracowała: Teresa Domagała-Szymczak
powst wlkp 2017 2253 Jarosławiec 2017 2156

Jarosławiec 2017 2143

V Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Noc z Ikarem”

noc z ikaremNOC Z IKAREM
Nasza szkoła zorganizowała 2 grudnia 2016 roku V Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Noc z Ikarem”. Proces twórczy młodych poetów rozpoczął się już podczas udziału w grupach warsztatów polonistycznych: o relacjach – prowadzonych przez Beatę Włoch, na temat bogacenia słownictwa – przygotowanych przez Beatę Tomczak oraz z zakresu rymów i frazeologizmów – przygotowanych przez pomysłodawczynię tego zdarzenia, Teresę Domagałę – Szymczak. Utwory, z założenia poetyckie, Anna Kubiak zamieściła na portalu Facebook, gdzie można wyłonić najlepszy, zdaniem lajkujących, wiersz.
Tegorocznej „Nocy z Ikarem” powstało ponad trzydzieści wierszy poświęconych miłości ojcowskiej Dedala. Zainteresowani poezją mogą oddać swój głos na FB „Noc z Ikarem” do 12 grudnia b.r.

Noc muzeów w Śmiełowie

noc muzeówNoc w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie spędzili uczniowie Kółka Polonistycznego z opiekunką Teresą Domagałą- Szymczak. Spacerowali po klasycystycznym gmachu i po ogródku Zosi. Obejrzeli film o grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Wysłuchali koncertu Piotra Kajetana Matczuka z zespołem Piramidy i pięknej poezji w wykonaniu aktora Wojciecha Wysockiego. Wiedzą, co robił Sienkiewicz w muzeum Mickiewicza. Żałują, że taka noc jest tylko jedna w roku.