Noc Naukowców 2017

22281272_1707760925941876_1653176983_o22251020_1707760952608540_425097240_oGimnazjalne klasy 3b i 3c, po raz kolejny, wzięły udział w NOCY NAUKOWCÓW organizowanej w Poznaniu przez wyższe uczelnie. Najpierw odwiedziliśmy Kampus Morasko Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Tam niektórzy z nas uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Jakie informacje o nas zdradzają nasze telefony komórkowe”, który odbył się w Instytucie Matematyki. Inni odwiedzili Instytut Biologii.

          Ja, wraz z dziewczynami,  wybrałam się na zajęcia pt. ,,Labirynt piękności” w Instytucie Chemii. Wydarzenie rozpoczynało się o godzinie 17.30 i właśnie wtedy młoda pani w białym fartuchu rozdała nam plany, i wpuściła do labiryntu. Po przejściu przez tytułowy labirynt, który był zrobiony z tablic, z  różnymi zdjęcia i ciekawostkami dotyczącymi kosmetyków, dotarłyśmy do holu. Były tam trzy stoły. Przy pierwszym można było zrobić cień do powiek, pomadkę, puder. Przy drugim punkcie pani pomagała robić różnego rodzaju maseczki i peelingi. Trzecie miejsce  było miejscem robienia własnych kremów do rąk, balsamów i płynów do kąpieli. Udało mi się zrobić różowy płyn do kąpieli, a także krem do rąk! Przy wykonywaniu kremu  połączyłam 5g gliceryny i 7,5ml soku cytrynowego oraz dodałam kilka kropli olejku eterycznego. Po dokładnym połączeniu składników mieszanina zgęstniała i mój krem do rąk był gotowy :)
Do miejsca, gdzie robiło się peelingi nie udało nam się dotrzeć. Było zbyt mało czasu.
W konkursie na końcu labiryntu również nie mogłyśmy wziąć udziału, ponieważ  byłyśmy spóźnione na autobus :(

           Na Politechnice Poznańskiej gwoździem programu jest każdego roku widowiskowy pokaz doświadczeń z fizyki. Tak było i tym razem. „Fizyka hot show” zachwyciła widzów. Nasze koleżanki i panie nauczycielki zasiadły na prawie pustej widowni, która ma 600 miejsc, co można zobaczyć na załączonym zdjęciu. Cóż, VIP na salę wchodzi pierwszy :)

                                                                        Eliza Strugała, 3b