OPŁATKOWE SPOTKANIE POKOLEŃ” w „5”

OPŁATKOWE SPOTKANIE POKOLEŃ” w  „5”

m1

18 grudnia 2017r. w przedświąteczny poniedziałek, w świetlicy Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla seniorów z pobliskich osiedli (700-lecia i 1000-lecia). Są one  kontynuacją uroczystości organizowanych przed laty w naszej szkole przez harcerzy pod opieką pań: Barbary Bierły i  Barbary Zwierzchlewskiej. Obecnie organizatorkami tych spotkań (od 23 lat !) są panie Krystyna Stefaniak i Katarzyna Stróżyk. Pierwsza z nich przygotowała, we współpracy z panem Leszkiem Świderskim, program artystyczny wprowadzający w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Złożyły się na niego kolędy, a także scenki nawiązujące do świąt oraz ukazujące realia współczesnej rzeczywistości, w której tradycyjny ich sens  (np. bycie z bliskimi w ten szczególny wieczór) schodzi na dalszy plan, staje się mało istotny. Program ukazywał też zagrożenia społeczne tj.  alkoholizm, rozpad więzi rodzinnych, materializm.

Młodzi aktorzy, uczniowie klasy 3a i3c gimnazjum, doskonale wczuli się w swoje role, przemawiając swą grą do wyobraźni i serc obecnych, pobudzając jednocześnie do refleksji.  Życzenia gościom złożyła pani wicedyrektor Danuta Głogowska,a także radny pan Maciej Śledzianowski. Po części artystycznej obecni dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia gwiazdkowo-noworoczne. Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku goście rozmawiali o przygotowaniach do świąt, o codziennych problemach. Większość obecnych to „stali” bywalcy opłatkowych spotkań. Tradycyjnie uczestniczyli w nim przedstawiciele dyrekcji – pani Danuta Głogowska i pani Maria Nowak, a także panie z Rady Rodziców – Agnieszka Filipiak i Anna Iwicka. Goście podziwiali scenografię, a także wyjątkowe zaangażowanie młodzieży. Uczniowie nie tylko ujęli obecnych swoją grą, ale przejęli  rolę współgospodarzy, dzielili się opłatkiem, zasiedli do wspólnego stołu, rozmawiali z seniorami, zachęcali do udziału w minikursie podstaw obsługi komputera. Pod koniec spotkania wszyscy zostali zaproszeni do pracowni informatycznej, gdzie obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą sześć poprzednich spotkań wigilijnych, co wzbudziło niemałe zainteresowanie. Seniorzy z żalem rozstawali się z gospodarzami naszej szkoły.
m2