Nauczyciele bibliotekarze polecają Wam na długie wieczory

„Pierwsze spotkanie” Moka – Kinra Girls to bestsellerowa seria dla dziewcząt w wieku 6-12 lat.

1Tom 1. Pięć dziewczynek, każda pochodząca z innej części świata, spotyka się                             w międzynarodowej Akademii Bergstroema. W nowej szkole rozwijają swoje talenty i poznają kulturę innych krajów. Co najważniejsze, daleko od domu znajdują przyjaciółki na całe życie… Autorka serii, znana francuska pisarka Moka tworzy głównie dla dzieci i młodzieży. Napisała ponad 80 książek, a przetłumaczono je na 14 języków. Jak sama powtarza, uwielbia opowiadać historie.

2

Kot widmo”  – Tom 2. Kinra Girls są najlepszymi przyjaciółkami na świecie. W międzynarodowej szkole mogą spełniać swoje marzenia. Jednak spokoju nie daje im tajemnica ukrytego skarbu i kociego ducha krążącego po szkolnych korytarzach. Zaczynają prowadzić śledztwo.

3„Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy. Na tropie szafirowej broszki” – Tomuś Orkiszek postanawia zostać wielkim detektywem. Wraz ze swoimi przyjaciółmi – kotką Kicią, chomikiem Euzebiuszem i rybką Klotyldą – zakłada Biuro śledcze. Niebawem do drzwi domku na drzewie puka pierwszy klient – jubiler Rubinek. Sprawa, z którą przychodzi jest nie byle jaka: skradziono bezcenną szafirową broszkę królowej Marysieńki.  Czy Tomuś Orkiszek i jego przyjaciele zdołają znaleźć złodzieja i odzyskać szafirową broszkę? Sprawdźcie sami…

4„Zula i porwanie Kropka” Natasza Socha -  Rezolutna Zula przeprowadza się do domu             z niebieskimi wieżyczkami, który zamieszkują jej dwie zwariowane ciotki – Mela i Hela. Magiczna atmosfera domu sprawia, że dziewczynka odkrywa w sobie czarodziejskie moce – potrafi wyczarować na zawołanie czekoladowy torcik, rozumie mowę zwierząt. Zula, zaskoczona swoimi możliwościami, szybko przekona się, że gdy zabraknie przyjaciół i rozwagi, magia może spowodować masę kłopotów.

5„Tajemnica starej cerkwi” Zenon Gierała – Niezwykła etnograficzna podróż do zapomnianego świata. Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony bądź przypomniany chłopięcy świat, żywe i dobrze skonstruowane postaci,                  z którymi łatwo się zidentyfikować, umiejętnie tkana aura tajemnicy, pełne młodzieńczej zaciętości poczynania bohatera skoncentrowane na tym, jak uniknąć prac w polu czy pójścia do szkoły, osadzone zostały w realiach niewielkiej wsi w latach 50. XX wieku. Z jednej strony można powiedzieć, że to zapomniany już świat, z drugiej jednak doświadczenia głównego bohatera wydają się jak najbardziej współczesne, wręcz uniwersalne. Kto z nas nie wyrywał się z domu do znacznie ciekawszych zajęć niż wypełnianie obowiązków narzuconych przez rodzinę? Kto nie miał ochoty pójść na wagary? Kogo nie fascynowało odkrywanie tajemnicy? Kto z nas jako dziecko nie lubił się bać opowieści? Wszystko to jednak nie znaczy, że bohater powieści jest wyłącznie „skaraniem boskim”, jak mawiała jego babcia; to rezolutny chłopiec o dobrym sercu, wrażliwy na innych ludzi i na sprawy większe niż ludzkie.

6„Karo i szalone wyzwania” Anna Makowska – Karolina, dla znajomych KARO, chodzi do V klasy. Ma zawsze dużo energii i wciąż nowe pomysły. Niestety, rzadko realizuje je do końca. W zasadzie to chyba jeszcze żadnego nie skończyła. ALE MA TO W PLANACH. Karo                     i szalone wyzwania – to humorystyczna opowieść, która pędzi od andrzejek do mikołajek szybciej niż rollercoaster. Po drodze pojawiają się psy, koty, afera na lodowisku, występ przed kamerami i zagadka kryminalna. Czy Karo wyjdzie cało z tego zamieszania?

7„Dzikie królestwo” Simon David Eden – Pozycja obowiązkowa dla fanów „Spirit Animals” Zaczęło się od zaginięcia kota. Teraz Drue zaczyna rozumieć, że była to zapowiedź największego konfliktu w historii. Cierpliwość zwierząt się wyczerpała – nie będą spokojnie patrzeć, jak ludzie niszczą Ziemię. Królestwo zwierząt wypowiedziało wojnę ludzkości. Udomowione zwierzęta muszą wybrać: przyłączą się do rebelii czy zechcą ocalić ostatnich ludzi na świecie? Początkowo Drue chce tylko odnaleźć swojego kota. Jeszcze nie wie, że przeznaczono dla niej ważniejsze zadanie. Wyrusza przez wyludnioną krainę na spotkanie pradawnego plemienia Kotynów, którzy mają odegrać szczególną rolę w starciu dwóch światów. Co ją z nimi łączy? Jaką cenę będzie musiała zapłacić za przetrwanie? Jedno jest pewne: do świata, jaki znamy, nie ma już powrotu.

8„Alicja i uczta Zombi” Gena Showalter – Zombi istnieją naprawdę. Pogódźcie się z tym.  Jestem coraz silniejsza, coraz więcej umiem. Mogę samą myślą sprawić, że z każdego zombi zostanie garść popiołu. Wygrałam kilka bitew z siłami zła, ale zapłaciłam za to wysoką cenę. Okazało się, że to jeszcze nie koniec wojny. Teraz musimy się zjednoczyć, bo gramy     o najwyższą stawkę. Albo znów nauczymy się być ludźmi, albo przestaniemy istnieć.

9„Lato i Ptaszynka” Katherine Catmull – Kiedy pewnej nocy rodzice Lato i Ptaszynki niespodziewanie znikają, siostry wyruszają na ich poszukiwanie. Zagadkowy list obrazkowy, pozostawiony przez matkę, prowadzi dziewczynki do pobliskiego lasu. Jednak znajome otoczenie wkrótce ustępuje miejsca zupełnie innemu światu, który zamieszkują niezwykłe stworzenia i który pełen jest groźnych zasadzek. Lato i Ptaszynka zostają rozdzielone, a serce prowadzi każdą z nich w innym kierunku. Będą musiały odszukać rodziców, pokonać złowrogą Lalkarkę, poprowadzić ptaki do Zielonego Domu i odkryć, kim jest prawdziwa ptasia królowa.